|
Külső élősködők
Ide tartoznak a bolhák, a vérszívó- és szőrtetvek, a rühatkák, a kullancsok. A legnagyobb problémát a bolhák okozzák. Egyrészt nehéz a bolhásságot észrevenni egy egészséges macskán, mivel az a rendszeres tisztálkodása során megfogja a bolhák zömét. Csak beteg, leromlott, magát nem megfelelően ápoló állatokban látni hemzsegő bolhasereget. Másrészt többféle betegséget is okozhatnak: allergiás bőrgyulladást, vérszegénységet, galandférgességet, sőt a bolha speciális, embert is megfertőző (macskakarmolási betegség) baktériumokat közvetíthet. A cicák állandóan vakaróznak, nyugtalanok. Alkalmazhatunk spray-ket (bár általában félnek a macskák sziszegő hangtól), bőr felületére rácseppenthető, azon keresztül a szervezetbe felszívódó oldatokat, hintőporokat, bolhanyakörvet. A modern bolhaellenes szerek már tartós (többhetes) hatásúak, és hatékonyabbak, mint a régebben használt bolhaporok és fürdetőszerek, nyakörvek. Ha a macskánk rendszeresen kijár - mivel találkozhat szabadon élő macskákkal -, óhatatlanul is bolhás lesz, ha nem védekezünk ellene. Tartós és megbízható bolhamentességet csak hosszú hatású, modern szerek rendszeres használata hozhat. Célszerű ez ügyben állatorvoshoz fordulni.
A rühösség főleg a nyakon és a fejen jelentkezik, a szőr kihullik, a bőr felületét kéregszerű pörk borítja. Az állat vakarózik. Elég gyakori a rühatkafertőzés a külső hallójáratban, amely nem terjed rá a bőrre. Az élősködőtől fokozódik a fülzsír termelődése, ami a mikroszkopikus méretű atkákkal és azok anyagcseretermékeivel együtt bőséges, enyhén száraz, fekete színű váladékban mutatkozik. A cica rázza a fejét, és gyakran véresre kaparja a fülét és környékét. Fülkagylói vérömleny alakulhat ki, amit műteni kell. Enyhíthetünk a bajon, ha a hallójáratot paraffinos vattával kitöröljük, atkaölő fülcseppet cseppentünk a fülbe mindennap. Sajnos elég makacs betegség, és egy ellenkező macskánál gondot okoz a megfelelő tisztítás.
A kullancsokat feltétlenül el kell távolítanunk, mert a macskánkat zavarják, és ezek is betegségeket terjeszthetnek, bár jelentőségük jóval kisebb, mint emberek és kutyák esetében. Eltávolításuk ugyanúgy történik, mint az embernél: szerezzünk be egy kullancsfogó csipeszt, amellyel könnyen eltávolíthatjuk az élősködőt. Ezenkívül kézzel is könnyen ki lehet szedni: óvatosan fogjuk meg egészen a bőrnél, a potroha tövénél, vigyázunk rá, hogy ne nyomjuk szét a potrohát, majd jobbra-balra csavarjuk háromszor-négyszer, és kirántjuk.
Belső élősködők
A bélben élősködő parazitáknál (galand-, orsóféreg) gyógyszeres kezelést alkalmazunk. Ha a cica nem tudja egészben lenyelni a tablettát, akkor aprítsuk fel, és keverjük az ételébe, így meg fogja enni. Kaphatók paszta formában is féreghajtó készítmények. A féreghajtó gyógyszereket állatpatikákban állatorvosi vényre vásárolhatunk. Javasolt a rendszeres féreghajtás módját az állatorvossal megbeszélni. Kijáró macskáknak jóval nagyobb esélyük van férgekkel fertőződni, ezért őket negyedévente mindenképpen célszerű féregteleníteni. Súlyosabb férgesség esetén ismételni kell a kúrát. A bélférgek a féreghajtás után széklettel távoznak, de fontos azt is tudni, hogy férgek ellen nem kezelt állat ürülékében elég ritkán látni férgeket, ezért ez alapján nem mondhatjuk ki, hogy a macskánkban nincsen féreg. Legtöbbször csak mikroszkópos vizsgálattal lehet megtalálni a férgességet igazoló féregpetéket. A leggyakoribb az orsóféregfertőzés, amelyet a kismacskák már a szopáskor meghaphatnak anyjuktól, ezért már 4 hetes korukban kell őket kezelni, majd ezután még néhány alkalommal kéthetente. Érdemes odafigyelni a rendszeres féregtelenítésre, mivel a macska (és a kutya is) orsóférge embert is megfertőzhet. Igaz, hogy emberben nem alakul ki a kifejlett féreg, de a féreglárva súlyos egészségkárosodást is okozhat főleg gyermekek körében. Szintén gyakori a galandférgesség is. Ezen férgek részben nyers zsákmányállat (egér, patkány) elfogyasztásával, részben bolhászkodás útján jutnak be a macska szervezetébe lárvák formájában. A galandférgesség gyakran szabad szemmel is látható: az ürülékben 4-5 mm hosszú, uborkamag alakú, friss állapotban mozgó galandféregízek találhatók.
By:MCCICUS | |